• Úvodní stránka
 • Mapa stránek
 • Reference
 • Kariéra
 • Kontakt
 • Nová zelená úsporám 2015

  img_05.png, 6,1kB Váš nový domov

 • Firma
 • Typové dřevostavby
 • Systémy provedení stěn
 • Realizace
 • Montované dřevostavby na klíč VARIO-Haus

  firma1Při realizaci dřevostaveb na klíč spolupracujeme s rakouskou firmou VARIO-Haus Fertighaus GmbH, která vyrábí montované dřevostavby - rodinné domy z prefabrikovaných dílů. Založil ji Ing. Josef Gruber v roce 1983 ve městě Wiener Neustadt. Od té doby si vydobyla vedoucí postavení na rakouském trhu. V jednom z nejmodernějších závodů Evropy dnes pracuje 100 zaměstnanců na dřevostavbách, které jsou vyráběny převážně v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

  Vysoká kvalita a perfektní technické provedení dřevostaveb učinily z VARIO-Haus jednu z nejvíce vyznamenávaných firem ve svém oboru. I díky tomu byl Ing. Josef Gruber zvolen prezidentem jak rakouského, tak evropského svazu výrobců domů z prefabrikovaných dílů.

  Dřevostavby na klíč od VARIO-Haus - záruka kvality

  firma2

  Cílem LP staving je navrhnout a vyprojektovat dřevostavbu podle Vašich potřeb a přání. Náš rakouský partner dům staticky posoudí a panely včetně oken a dveří vyrobí. My následně zajistíme odbornou montáž a dokončení domu. Systém VARIO-Haus je variabilní a můžeme ho použít na jakoukoliv stavbu běžného rodinného domu.

  Při stavbě montovaných dřevostaveb využíváme 30 let zkušeností firmy VARIO-Haus. K tomu dostanete jedinečnou záruku kvality a pevné ceny stavebního díla.

  Co jsou vlastně dřevostavby?

  Domy ze dřeva začínají v České republice vyrůstat jako houby po dešti. Není se čemu divit - život v domě s vůní a atmosférou dřeva je velmi příjemný. Navíc ušetříte za teplo. A jak dlouho dřevostavba vydrží? Hlavní konstrukce stojí pevně nejméně 100 let, střecha, fasáda, oplechování a okna vydrží asi 40 až 60 let.

  Pod pojmem dřevostavba ovšem najdeme velké množství druhů staveb. Nejčastěji tak označujeme domy s nosnou konstrukcí ze dřeva. Mohou to ale být i materiálově kombinované domy, např. dřevo–ocel nebo dřevo–beton. K dřevostavbám řadíme lehké sloupkové konstrukce, srubové konstrukce a těžký skelet používaný pro velké objekty jako školy a administrativní budovy. Relativní novinkou jsou masivní dřevěné panely.

  7 důvodů, proč bydlet v dřevostavbě

  1. Nelze říci, že dřevostavba vyjde levněji než klasický zděný dům. Někdy je i dražší. V jejím případě jde ovšem o přepych té povahy, že jsme šetrní k přírodě a časem vyděláme na úsporném vytápění.
  2. Dřevostavba dobře izoluje teplo a šetří místo. Např. k tloušťce stěny dřevostavby 27 cm je ekvivalent v moderní zděné konstrukci okolo 60 cm a více. Tento rozdíl může u běžného domu znamenat velikost jedné místnosti o 12 m2 navíc při stejné zastavěné ploše.
  3. Díky subtilnější konstrukci příček a obvodových stěn můžete lépe využít vnitřní prostory budovy a snadno je dispozičně změnit.
  4. Dřevostavby v drtivé většině využívají systém rekuperace, tj. zpětného získávání tepla, kdy se přiváděný vzduch předehřívá teplým odpadním vzduchem. Teplý vzduch tedy není bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.
  5. Stavba obvykle trvá jen několik týdnů, než dům stojí se vším všudy.
  6. Můžeme stavět kdykoli v průběhu roku, tedy i v zimě.
  7. Dřevostavba nabízí komfortní bydlení a vyšší podíl přírodních materiálů, což má pozitivní vliv na vnitřní prostředí budovy.

  Systémy dřevostaveb

   Montované dřevostavby

  • Některé stavby se montují z tzv. sendvičových panelů. To znamená, že stěny, stropy i střešní desky se přivážejí na stavbu již hotové. Sendvičový přívlastek získaly panely díky tomu, že se izolace vkládá mezi dvě vrstvy dřevoštěpkových desek nebo překližky. Celý panel zpevňuje rám z masivu. Tento princip využívá i systém VARIO-Haus a takové stavby označujeme jako montované dřevostavby.

   Systémy two by four

  • Systémy two by four nebo two by six (odvozeno od standardizovaného rozměru fošen v palcích) se používají v celé Evropě a převzala je i většina výrobců prefabrikovaných dřevostaveb. Tyto domy se svým tvarem ani vzhledem příliš neliší od zděných. Konstrukce se staví z fošen či hranolů a systém opět připomíná sendvič: uvnitř je izolace, zvenčí se stěny obloží dřevovláknitými deskami nebo překližkou a uvnitř je zpravidla sádrokarton. U těchto domů se používá dřevěná fasáda, případně dřevo v kombinaci s cementovláknitými či cementotřískovými deskami.
  • Sruby a roubenky

  • Tyto stavby se povolují jen v některých lokalitách. Staví se tzv. nasucho z hranolů a kulatin. Malá variabilita a omezené estetické možnosti nedávají majitelům příliš velké šance na případné změny.
  • Panelové dřevostavby

  • Panely z masivního dřeva se nepoužívají příliš často, protože jsou drahé. Tepelná izolace se zde přidává zvenčí, zevnitř zůstává většinou vzhledově atraktivní dřevěná stěna.
  • Skeletový systém

  • Skelet z masivních trámů se pomocí tesařských lepených spojů stává domem, v němž jsou trámy vidět. Mezi ně se vkládá izolace a zvenčí obklad, který nemusí být nutně ze dřeva. Lze použít různé materiály, výjimkou není ani plech.

  Dřevostavby se často liší architekturou, která však neruší okolí. Dřevo je navíc obnovitelný materiál, takže dřevostavby lze recyklovat. Lidé mají také větší jistotu v kvalitě a záruce na výrobek než u jiných staveb. Výrobky jako panely obvodové stěny, příčky stropu a další mají ze zákona povinnost certifikace.

  Asociace dodavatelů montovaných dřevostaveb, která má 16 členů, se zavázala dobrovolně dodržovat certifikaci podle Dokumentu národní kvality. Pro zákazníka to mj. znamená prodloužení záruky na min. 5 let, garanci kvality dílů i jejich montáže, namátkové kontroly těsnosti domu, častější kontroly ve výrobě atd.

  Obavy z požáru dřevostavby a jiné mýty

  Dřevostavby provází různé mýty a zbytečné obavy. Podívejme se na nejčastější z nich.

  Špatná hluková izolace

  Jestliže je dřevostavba špatně postavena, zvuk v ní skutečně rezonuje – tak jako v každé špatně postavené budově. V opačném případě může splňovat lepší parametry než zděná stavba, která je špatně složená z vrstev. Už v počátku je samozřejmě třeba dbát na omezování hluku nejen technicky, ale i dispozičně. Hluková izolace je totiž u montovaných dřevostaveb menší kvůli nižší hmotnosti konstrukcí, ale lze ji zvýšit jednoduchými úpravami, správným složením stěn a provedením detailů. Dobrá specializovaná firma na to dohlédne.

  Dům snadno shoří

  Naopak, dřevostavby jsou při požáru bezpečnější než zděné stavby. Zatímco ve zděné stavbě dojde během 30minutového požáru (ten norma pro testování určuje jako minimální) k propadu stropů, u dřevostaveb je to až po 60–90 minutách. A i v 60. minutě lze velmi dobře odhadnout stabilitu konstrukce. Prokázal to konkrétní test, kdy firma HLC, s.r.o. nechala zapálit dřevostavbu - hasičský zásah úspěšně skončil 5 minut po 30minutovém požáru.

  Vzhledem k dlouhodobým obavám a nedůvěře laiků i požárních specialistů jsou dřevostavby pod přísným dohledem norem. Posuzují se výrazně přísněji i přesto, že nejde o hořlavé konstrukce.

  Dřevo příliš pracuje

  Některé specializované firmy nepoužívají při realizaci dřevostaveb rostlé dřevo, ale např. KVH profily či lepené hranoly, které jsou sušené, tříděné a opracované, a tím pádem pracují daleko méně než při použití dřeva rostlého. U systému montovaných dřevostaveb je stavba navíc zpevněna stěnovými panely.

  Moderní technologie zpracování dřeva z velké části eliminují vliv podmínek jako jsou změny vlhkosti či teplot na konstrukci. Můžeme říci, že po ustálení podmínek (tzn. do 9 měsíců po dokončení stavby) obyvatel pracování dřeva již nezaznamenává.

  Dřevostavby a podpora státu

  Náš stát soukromé dřevostavby zatím nepodporuje. Zatímco např. v Rakousku tato podpora funguje (protože dřevostavby jsou úsporné a navíc minimálně zatěžují životní prostředí), v České republice na to stále čekáme.

  Přírodní izolace do stěn, stropů a střech

  Existuje několik druhů přírodních izolačních materiálů, které jsou vhodné pro dřevostavby.

  • Dřevovláknitá izolace se vyrábí ve formě desek a má výborné tepelně izolační vlastnosti.
  • Minerální izolace pochází z přirozeně se vyskytujících nebo recyklovaných surovin. Jako pojiva se využívají organické látky neobsahující formaldehyd, fenoly, akryláty ani umělá barviva a bělidla. Minerální izolace má vynikající izolační vlastnosti tepelné, akustické i protipožární a dobře propouští páru.
  • Konopí funguje jako ekologická přírodní tepelná izolace. Vyrábí se z konopných vláken s příměsí pojivových vláken a roztoku sody jako ochrany proti hoření a plísním.
  • Sláma obvykle zastává funkci tepelně izolačního materiálu používaného jako výplň mezi dřevěné nosné konstrukce. Je to 100% přírodní materiál – suché stonky z vymlácené pšenice nebo žita se slisují do balíků o velikosti 40 x 50 x 70 cm.
  • Rostlé dřevo v rámových konstrukcích montovaných dřevostaveb bývá vysušené na 12 % vlhkosti a hoblované na přesné rozměry. Případné pracování dřeva bývá důsledkem špatně provedené skladby, kdy v konstrukci dochází ke kondenzaci a zvýšení vlhkosti nad 30 %. Práce dřeva je někdy vidět v interiéru, kdy se na materiálu časem objeví praskliny. Jsou lidé, kterým to nevadí a naopak přírodní povahu dřeva vyhledávají. Jiní jsou v tomto ohledu citlivější - potom je otázka, zda dřevo v interiéru použít.
  Pokud máte zájem o montovanou dřevostavbu, kontaktujte nás. Rádi Vám poradíme.

   

  Zdroj: Novinky.cz

  VARIO-BAU Fertighaus GesmbH, Ackergasse 21, 2700 Wiener Neustadt
  Tel: +43 (2622) 89 336-0 | www.variobau.at | info@variobau.at

  Rychlý kontakt

  Iva Pokorná
  Vídeňská 264/120b
  619 00  Brno
  Mob.: +420 777 620 077
  info@lpstaving.cz

  další kontakty

  Nová zelená úsporám 2014

  Zpracujeme Vám kompletní žádost o dotaci včetně projektové dokumentace a energetického posudku.

  Více o programu

  Novinky

  Podnikatelský park v Kuřimi

  V Kuřimi byla v květnu 2017 zahájena výstavba podnikatelského parku SmartZone, který nabídne přibližně 10 000 m2 pronajímatelných ploch. Naše firma LP staving zde provádí technický dozor investora.  

  Detail zprávy

  LP staving na portálu Bydlení iDNES.cz

  Rodinný dům, na jehož rekonstrukci jsme se v roce 2016 podíleli, se právě objevil na portálu Bydlení iDNES.cz. V článku pojednávajícím o zdařilé rekonstrukci historického domu ze 30. let, který najdete na ulici Berkova v klidné části města Brna, jsme zmíněni jako hlavní dodavatel stavby.

  Detail zprávy

  Archiv zpráv